8.5 C
Tiranë
HomeShëndetiVuani nga fryrja e barkut? Ja disa këshilla nga gastroenterologu që do...

Vuani nga fryrja e barkut? Ja disa këshilla nga gastroenterologu që do ju shpëtojnë

Fryrja mund të shkaktohet nga një çekuilibër në florën e zorrëve, bakteret dhe mikroorganizmat e tjerë që jetojnë në zorrët dhe ndihmojnë në tretjen e ushqimit

Ekzistojnë disa shkaqe të zakonshme të mundshme të fryrjes: shumë probleme me lëvizjen e gazit ose gazit, mosfunksionim të zorrëve, PMS ose mos tolerancë ushqimore, thotë Ashkan Farhadi, një gastroenterolog në Qendrën Mjekësore Memorial Care Orange Coast në Kaliforni.

Ecja mund të ndihmojë në fryrjen e barkut pasi inkurajon traktin tretës të lëvizë, dhe hulumtimet kanë treguar gjithashtu se njerëzit që ushtrojnë rregullisht kanë më pak të ngjarë të kenë akumulim gazi në zorrët e tyre sesa ata që nuk ushtrojnë.

Kripa Epsom përdoret për të lehtësuar stresin, i cili shpesh prek zorrët dhe mund të ngadalësojë kontraktimet e muskujve, kështu që një dush do të ndihmojë trupin të heqë qafe ushqimin në zorrët, thotë Farhadi.

Fryrja mund të lidhet me një çekuilibër në florën e zorrëve, bakteret dhe mikroorganizmat e tjerë që jetojnë në zorrë dhe ndihmojnë në tretjen e ushqimit, dhe nganjëherë shtesat dietike të tilla si enzimat tretëse, probiotikët.

“Hulumtimet kanë lidhur lloje të caktuara të probiotikëve me zvogëlimin e gazit dhe fryrjen e barkut, kështu që kërkoni probiotikë që përmbajnë Bifidobacterium lactis HN019, Bifidobacterium lactis Bi-07 dhe Lactobacillus acidophilus NCFM,” tha Farhadi, përcjell Mind Body Green.

Dehidratimi shkakton jashtëqitje më të forta në zorrët që mund t’ju bëjnë të ndiheni të fryrë, thotë Farhadi, dhe rekomandon që meshkujt të pinë gjithsej rreth 15 gota me ujë në ditë, dhe gratë rreth 11 gota.

“Edhe pse shumica e njerëzve besojnë se ushqimet e pasura me fibra janë të mira për shëndetin, pasi ato ndihmojnë në rritjen e baktereve të shëndetshme, ato gjithashtu mund të nxisin rritjen e baktereve të këqija, të cilat mund të prodhojnë më shumë gaz dhe të shkaktojnë fryrje”, shpjegon Farhad, duke rekomanduar konsumimin e më pak fibrave.

Është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje dietës suaj dhe asaj se si ndiheni pasi keni ngrënë ushqime të caktuara. Farhad gjithashtu këshillon që të shmangni ushqimet e papërpunuara pas orës 16, pasi ato zakonisht përmbajnë shumë fibra.

“Gjithashtu mund t’ju ndihmojë të hani më ngadalë, të përtypni mirë ushqimin tuaj dhe të mos hani natën vonë,” shton ai, dhe është mirë të konsumoni ushqime që zvogëlojnë fryrjen, si tranguj, avokado, xhenxhefil dhe kos.

Nëse fryrja e barkut është një problem i vazhdueshëm për ju, Farhadi këshillon një vizitë te një mjek i cili do të këshillojë ndryshime specifike në dietë ose një test për mos tolerancën ushqimore.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,557FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment