11.5 C
Tiranë
HomeSportVIDEO/“Fluturoj, fitoj dhe prandaj jetoj”, 26 vjet pa Ayrton Senna: Imola 1994,...

VIDEO/“Fluturoj, fitoj dhe prandaj jetoj”, 26 vjet pa Ayrton Senna: Imola 1994, kthesa e fundit e pilotit brazilian

SAN MARINO-Ishte ora 14:17 e të dielës së 1 majit 1994 kur Ëilliams FË16 e Ayrton Senna shkonte shigjetë në kthesën e Tamburello në Imola, për shkak të një thyerje në sistemin e drejtimit, gjë që i shkaktoi vdekjen kampionit brazilian, i goditur në fytyrë nga një krah i sistemit, një teh që hyri brenda kaskës përmes xhamit mbrojtës. Kanë kaluar 26 vjet nga ajo pasdite e tmerrshme, mbushur me dëshpërim deri në limitet e të pabesueshmes. Roland Ratzenberger humbi jetën 24 orë më parë nga përplasja e Simtek kundër murit Tosa, vetëm 300 metra larg Tamburellos, pikërisht kur frika për fluturimin e Jordan të Barrichello në provat e të premtes dukej se mbeti pas.

SENNA-2

Përgatitjet për një fundjavë pasionante e festa mbetën aty. Vdekja e Senna, ishte një tragjedi globale. Akoma edhe sot miliona persona në gjithë botën kujtojnë ekzaktësisht ku ishin e cfarë po bënin në 14:17 të të dielës së 1 majit 1994. Janë larg dhe të shfokusuara imazhet e funeralit të kampionit të Formula 1 në San Paolo të Brazilit, por janë ende aktuale ato të luleve, flamujve e homazheve që njerëzit i bëjnë Ayrton Senna në majën e kodrës së varrezave në Morumbi. Janë shumë larg tashmë polemikat mbi sigurinë dhe seancat e procesit.

Tek Ëilliams nuk e kanë humbur kuptimin arritjet e Sennas gjatë karrierës së tij të jashtëzakonshme, për disa detaje e paarritshme, e nisur në Kart në Itali, e vazhduar në Formula 3 në Angli, deri tek mbërritja në Formula 1 në 1984 modestët e Toleman, shkalla e nevojshme e fillimit të një ngjitje triumfale, në një dekadë: tre Botëror të fituar me McLaren-Honda, 41 fitore e 65 pole position. 26 vjet pa kampionin brazilian nuk e kanë zbehur boshllëkun, nuk e kthejnë as minimalisht madhështinë e Ayrton, por mbetet akoma humanizmi i tij, mbetet magjia e nostalgjia. Vetëm se në disa momente, pikërisht si sot, kjo nostalgji është edhe më prezente. Mbetet gjithashtu krenaria se ishim dëshmitarë për veprimet në pistë të një kampioni aq modern e kaq të ndryshëm nga të gjithë, madje unik. Magjik.

Vivianne Senna, motra e pilotit tregon se çfarë bëri atë mëngjes vëllai i tij para se të shkonte të garonte. “ Atë mëngjes kur u zgjua,i kërkoi zotit t’i fliste , hapi biblën dhe lexoi një paragraph që thoshte: Zoti do t’I jepte dhuratën më të madhe nga të gjithë dhuratat. Që ishte Zoti vetë.”

M.M (Milo.al)

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,565FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment