11.5 C
Tiranë
HomeBotaVetëm 6.1% e Suedezëve kanë antitrupa për koronavirusin pavarësisht imunitetit të tufës!

Vetëm 6.1% e Suedezëve kanë antitrupa për koronavirusin pavarësisht imunitetit të tufës!

Taktikat që duken se nuk kanë asnjë efekt ne Suedi.

Vendi skandinav ka zgjedhur një strategji më liberale gjatë pandemisë, duke mbajtur hapur shumicën e shkollave, restoranteve dhe kompanive për aq kohë sa shumica e Evropës është e mbërthyer pas dyerve të mbyllura.

Ndërsa zyrtarët e Departamentit të Shëndetit thanë se imuniteti i ashtuquajtur kopetë nuk ishte një qëllim në vetvete, ata vunë në dukje se strategjia ishte vetëm për të ngadalësuar përhapjen e virusit në atë pikë ku shërbimet shëndetësore mund ta menaxhojnë atë, dhe jo ta shtypin plotësisht atë.

Sidoqoftë, studimi, më i gjithanshmi në Suedi, zbuloi se vetëm 6.1% e suedezëve kishin zhvilluar antitrupa Covid-19, një normë shumë më e ulët sesa konsiderohej e mjaftueshme për të arritur edhe imunitet të pjesshëm të tufës.

“Shpejtësia është më e ulët se sa kemi menduar, por jo shumë më e ulët”, tha shefi epidemiolog Anders Tegnel në një konferencë për shtyp, duke shtuar se virusi transmetohet në grupime dhe nuk sillet si sëmundjet e mëparshme.

Imuniteti i tufës, sipas të cilit shumë njerëz në popullatë zhvillojnë imunitet ndaj një infeksioni për të qenë në gjendje të ndalojnë në mënyrë efektive përhapjen e sëmundjes, nuk është testuar për virusin e ri, dhe shtrirjen dhe kohëzgjatjen e imunitetit.

Dje, e Mërkurë, 17 Qershor, Suedia tejkaloi 5,000 vdekje nga virusi, shumë më e lartë për frymë se fqinjët e saj, por edhe më e ulët se vendet e tjera që zgjodhën karantinën e rreptë si Britania e Madhe, Spanja dhe italia.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,565FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment