8.5 C
Tiranë
HomeBotaVeprimi i SHBA-ve për të blerë të gjithë prodhimine Remdesivir, shqetëson faktorin...

Veprimi i SHBA-ve për të blerë të gjithë prodhimine Remdesivir, shqetëson faktorin ndërkombëtar.

Nisma e SHBA-ve për të blerë të gjithë prodhimin e tre muajve të ardhshëm të ilaçit Remdesivir,  i aprovuar e që mund të përdoret për trajtimin e pacientëve me COVID-19, ka ngritur shqetësime ndërkombëtare.

Sipas testimeve, Remdesivir mund të reduktojë kohën e rimëkëmbjes nga 15 në 11 ditë por ende nuk ka siguri dhe prova nëse mund të sigurojë mbijetesën. Dhe aksioni i fundit i Uashingtonit, sipas kritikëve, minon bashkëpunimin ndërkombëtar në betejën për të mposhtur COVID-19.

“Unë kurrë nuk kam parë një vend që thjesht të marrë të gjitha furnizimet e një ilaçi për përdorim vetjak dhe të mos e shpërndajë atë … duhet të kujtojmë se pacientët në të gjithë Evropën ishin të përfshirë në këto studime dhe ata rrezikuan shëndetin e tyre për të provuar që ky ilaç funksionon. Ne duhet të shpërblehemi si  kontinent për këtë “, thote Andrew Hill, kërkues në universitetin e Liverpulit.

Bashkimi Evropian aktualisht është në negociata me prodhuesin amerikan Gilead për blerjen e ilaçit. Në të njëjtën kohë, edhe medikamenti  Dexamethasone  i përdorur gjerësisht ka rezultuar efektiv  për të reduktuar rrezikun e vdekjes te pacientët me COVID-19 që janë të gjendje  kritike. Shqetësimi për aksionin e SH.B.A.-së qëndron në faktin nëse është një aksion pararendës i mënyrës se si do të arrihet zbulimi dhe disponueshmëria e një vaksine anti-COVID-19.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,783FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment