12.5 C
Tiranë
HomeAktualitetVarianti i ri i koronavirusit është "më i rëndësishmi" që është zbuluar...

Varianti i ri i koronavirusit është “më i rëndësishmi” që është zbuluar deri më tani

Varianti i ri i koronavirusit është më i rëndësishmi që shkencëtarët e kanë zbuluar deri më tani, thotë një zyrtar i lartë shëndetësor në Mbretërinë e Bashkuar.

Shkencëtarët kanë frikë se varianti i njohur si B.1.1.529 mund të jetë më i transmetueshëm dhe më i aftë për t’iu shmangur vaksinave, raporton bbc.

Jenny Harries, shefi ekzekutiv i Agjencisë së Sigurisë Shëndetësore të Mbretërisë së Bashkuar (UKHSA) thotë se “Ky është varianti më domethënës që kemi hasur deri më sot gjersa kërkime urgjente janë duke u zhvilluar për të mësuar më shumë rreth transmetueshmërisë, ashpërsisë dhe ndjeshmërisë ndaj vaksinës”.

Ajo thotë se shkencëtarët po shqyrtojnë “çfarë veprimesh të shëndetit publik mund të kufizojnë përhapjen e B.1.1.529”.

Mbretëria e Bashkuar po nxiton në kufizime të rrepta të udhëtimit për Afrikën e Jugut dhe pesë vendet fqinje për të ndaluar përhapjen e llojit të ri.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,544FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment