8 C
Albania
Sun, 18 April, 2021

“Unë jam e mpirë. Jam shkatërruar”/ Kush ishte gruaja që u qëllua dhe u vra nga policia gjatë sulmit në Kongres. Flasin familjarët

Protesta e dhunshme e mbështetësve të Donald Trump la katër të vdekur ditën e mërkurë, kur ata sulmuan Kongresin amerikan, ndërsa aty pritej certifikimi i Joe Biden si presidenti i SHBA.

Mediat amerikane shkruajnë se një nga viktimat, gruaja që u qëllua dhe u vra nga policia, ishte një veterane e Forcave Ajrore të SHBA-së.

Sipas Skynews, Ashli Babbitt mendohet të jetë qëlluar pasi hyri në ndërtesë së bashku me protestuesit e tjerë.

35-vjeçarja shërbeu përgjatë 14 viteve në Forcën Ajrore dhe ishte nga San Diego, tha burri i saj Aaron për KUSI TV.

Bashkëshorti i saj u shpreh gjithashtu se Ashli ishte një mbështetëse e zjarrtë e Presidentit Trump.

“Unë jam e mpirë. Jam shkatërruar. Askush nuk e njoftoi djalin tim dhe ne e morëm vesh lajmin në TV,” i tha vjehrra e saj, Robin Babbitt New York Post.

“Ashli ishte besnike, por edhe jashtëzakonisht e apasionuar për atë në të cilën ajo besonte. Ajo e donte këtë vend dhe ndjehej e nderuar që kishte shërbyer në Forcat tona të Armatosura”, tha kunati i saj.

***

Policia e Uashingtonit tha se katër njerëz kanë vdekur gjatë sulmit në ndërtesën e Kongresit. Përveç një gruaje të qëlluar nga policia, tre të tjerë vdiqën si rezultat i “urgjencave mjekësore”. Deri më tani, më shumë se 52 persona janë arrestuar – 47 prej tyre për shkelje të rregullave të izolimit.

Burimi: Panorama.al

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,969FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit