11.5 C
Tiranë
KryefaqjaKëshillaTruku për të mos pikuar dhe djegur më gjatë qiriu i festës...

Truku për të mos pikuar dhe djegur më gjatë qiriu i festës – Mjafton të bëni vetëm këtë gjë

Shumë amvisa shqetësohen nëse qiri i festës së tyre do të digjet shpejt dhe nëse do të pikojë, gjë që varet kryesisht nga lloji i dyllit nga i cili është bërë qiriu.

Në të kaluarën, amvisat zhysnin një qiri në një tretësirë kripe dhe uji që pengon që dylli të kullojë nga qiri.

E mbanin qiriun gjatë natës ashtu dhe të nesërmen e nxirrnin nga uji i kripur dhe e linin të thahej në ajër para se ta ndiznin.

Sot, ekziston një mënyrë shumë më e thjeshtë, por edhe efektive për të parandaluar rrjedhjen e qiriut dhe për ta bërë atë të zgjasë më shumë.

Gjithçka që duhet të bëni është të mbështillni qiriun me letër të thjeshtë gazete dhe ta vendosni në frigorifer me ngrirje të thellë në 24 orë.

Pas kësaj kohe nxirreni qiriun nga frigoriferi, hiqjani letrën me të cilën e keni mbështjellë dhe ndizni.

Qiri do të digjet në heshtje dhe dylli nuk do të rrjedhë.

Qëndro me ne
14,721FansaPëlqeje
10,458NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera