29.5 C
Tiranë
HomeSportTop 15 klubet që kanë shpenzuar më shumë në dekadën e fundit

Top 15 klubet që kanë shpenzuar më shumë në dekadën e fundit

Manchester City ka kryesuar listën e klubeve që kanë shpenzuar më shumë në transferimet e lojtarëve në futbollin botëror midis viteve 2011 dhe 2020.

Në dekadën e mëparshme, City kaloi nga katër pretendentët kryesorë në pesë herë kampionë të Ligës Premier dhe pretendentë të Ligës së Kampionëve, duke arritur në finalen e tyre të parë në maj.

Megjithëse shumica e suksesit të fundit mund t’i kushtohet menaxhimit të shkëlqyer të Pep Guardiolas, nuk ka dyshim se City ka shpenzuar shumë për t’u kthyer në një skuadër garuese që kur u blenë nga Abu Dhabi United Group në vitin 2008.

Kampionët aktualë anglezë shpenzuan më shumë para se çdo klub tjetër në ato 10 vjet, sipas raportit zyrtar të FIFA-s mbi transferimet nga viti 2011-2020.

Pas City; Chelsea, Barcelona, PSG dhe Real Madrid përbëjnë pesë të parët, por është Anglia që dominon 15 të parët, me gjashtë klube.

The clubs with the highest transfer fees paid. Image: FIFA.com

Raporti i FIFA-s fatkeqësisht nuk jep asnjë shifër se sa shpenzoi City në atë kohë, por tregon se ata sollën shumë më tepër lojtarë në ekip sesa shumica e rivalëve të tyre në listë.

Ndoshta elementi më befasues në top 10 do të ishte Atletico Madrid, duke pasur parasysh se ata shpesh shihen si antitezë e rivalëve të tyre në La Liga, Real Madrid dhe Barcelona.

Në vend të kësaj, kampionët spanjollë janë vetëm një vend poshtë Los Blancos dhe në fakt përpara Manchester United, Arsenal dhe Juventus.

Ndryshe nga disa prej atyre klubeve, Atleti është në top pesë për klubet që kanë përfituar sa më shumë nga transferimet në të njëjtën kohë.

Dyshja Portugeze Sporting dhe Benfica kryesojnë atë listë të veçantë, me Barcelonën e treta në mënyrë tronditëse, duke marrë parasysh problemet e tyre të dokumentuara mirë financiare, dhe Chelsea menjëherë pas tyre.

Clubs who have spent the most on outgoing transfers. Image: FIFA.com

Sidoqoftë, në përgjithësi, ndryshimi midis asaj se sa ka shpenzuar dhe marrë një klub për transferimet është më e spikatura, me ato të Barçës, Atletit dhe Cityt që nuk janë në 30-të të parat.

Në vend të kësaj janë Sporting dhe Benfica ata që përsëri kryesojnë atë tabelë, me dy rivalët që tregojnë se sa e jashtëzakonshme është aftësia e tyre për të bërë fitime nga transferimet.

The clubs with the best net spend. Image: FIFA.com
Qëndro me ne
13,510FansLike
10,902FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një përgjigje