21.7 C
Albania
Mon, 26 July, 2021

Tiramisu e shijshme me pjeshkë…E keni provuar?

Përbërësit:

 • 300 gram biskota specifike për tiramisu
 • 500 gram maskarpone
 • 200 ml pana te ëmbël
 • 500 gram komposto pjeshke+ lëngu i kompostos
 • 80 gram sheqer pluhur
 • 100 gram biskota amaret

Përgatitja:

 1. Në një enë kombinoni panën, sheqerin, mascarponen dhe i rrihni mirë me një rrahës elektrik.
 2. Kulloni komposton dhe lëngun ndajeni veç nga pjeshkat.
 3. Lagni biskotat me lëngun e pjeshkës dhe i radhisni në një tavë. Sipër shtoni një shtresë me mascarpone, vendosni pjeshkët të prera në copa të vogla (jo të gjitha) dhe sipër tyre thërrmoni biskotat.
 4. Përsëriteni këtë dy herë. Në fund e mbuloni tiramisunë me një shtresë maskarpone dhe disa feta pjeshke të radhitura njëra pas tjetrës.
 5. E fusni tiramisunë në frigorifer. E mira do ishte ta konsumoni ditën tjetër pasi tiramisuja të jetë forcuar. Në të kundërt mund ta konsumoni pas 4 orësh. Ju bëftë mirë!

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit