29.7 C
Albania
Mon, 21 June, 2021

Të rinjtë e sotëm kanë frikë nga zhvillimi personal!

Jam akoma në kategorinë e të rinjve (30vjeç). Ajo që të rinjtë duhet të bëjnë është të çlirohen na zinxhirët e të kaluarës. Të ecin përpara me vullnet dhe dëshirë maximale.

Të gjithë të rinjtë që në moshë shumë të vogël kanë oreks dhe vullnet për të bërë diçka ndryshe, për të realizuar ëndrrat e tyre, por këto nuk mjaftojnë, sepse ka dhe diçka tjetër paralelisht, ajo është frika na diçka e pa njohur.

Ata pavarësisht se ëndërrojnë për një jetë të bukur dhe të pasur me emocione, pak na ata ja arrijnë qëllimit. Sepse dëshira nuk finalizohet me zbatim, kjo do të thotë që të rinjtë nuk e len mënjanë ” frikën e disfatës”. Shumica e të rinjve e pëlqejnë (comfort zone). Nuk duan të dalin jashtë zonës operative të tyre. Sepse kanë frikë na disfata.

Por në qoftë se nuk e provoni, kurrë nuk do mësoni se cili do ishte rezultati!


Mos i lini ëndrrat të flejnë ne sirtari i komodinës. Ëndrrat ekzistojnë që t’i bëni realitet!

OPINION

NGA ARMAND MUZHAQI

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit