11.5 C
Tiranë
KryefaqjaArgetimKurioziteteTë qash mund të rezultojë edhe pozitive! Zbuloni 5 përfitimet

Të qash mund të rezultojë edhe pozitive! Zbuloni 5 përfitimet

Njerëzit mund të përpiqen të ndrydhin lotët nëse i shohin si një shenjë dobësie, por shkenca sugjeron që ta bësh këtë mund të nënkuptojë humbjen e një sërë përfitimesh. Këto janë pasojat pozitive që vijnë si pasojë e lotëve, ndaj, herën e ardhshme që do të përpiqeni të mos qani, mendohuni dy herë.

1. Ka një efekt qetësues

Një studim i vitit 2014 zbuloi se të qarit mund të kenë një efekt të drejtpërdrejtë qetësues te njerëzit. Studimi shpjegoi se si të qarit aktivizon sistemin nervor parasimpatik (PNS), i cili i ndihmon njerëzit të relaksohen.

2. Merrni mbështetje nga të tjerët

Përveçse i ndihmon njerëzit të qetësohen, lotët mund t’i ndihmojnë njerëzit të marrin mbështetje nga të tjerët rreth tyre. Siç shpjegon ky studim i vitit 2016, të qarit është kryesisht një sjellje lidhëse, pasi mbledh mbështetjen nga njerëzit përreth. Kjo njihet si përfitim ndërpersonal ose social.

3. Ndihmon në lehtësimin e dhimbjeve

Hulumtimet kanë gjetur se përveç që është qetësues, derdhja e lotëve emocional çliron oksitocinë dhe endorfinë. Këto kimikate i bëjnë njerëzit të ndihen mirë dhe gjithashtu mund të lehtësojnë dhimbjen fizike dhe emocionale. Në këtë mënyrë, të qarit mund të ndihmojë në uljen e dhimbjes dhe promovimin e një ndjenje mirëqenieje.

4. Rrit humorin

Të qarit mund të ndihmojë në ngritjen e humorit të njerëzve dhe t’i bëjë ata të ndihen më mirë. Përveç lehtësimit të dhimbjes, oksitocina dhe endorfina mund të ndihmojnë në përmirësimin e humorit.

5. Lëshon toksinat dhe largon stresin

Kur njerëzit qajnë si përgjigje ndaj stresit, lotët e tyre përmbajnë një sërë hormonesh stresi dhe kimikate të tjera. Studiuesit besojnë se të qarit mund të zvogëlojë nivelet e këtyre kimikateve në trup, të cilat, nga ana tjetër, mund të reduktojnë stresin. Megjithatë, nevojiten më shumë kërkime në këtë fushë për ta konfirmuar këtë.

Qëndro me ne
14,721FansaPëlqeje
10,458NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera