5.5 C
Tiranë
KryefaqjaShëndetiStudimi thotë: Ngrënia e një hot-dogu mund të shkurtojë jetën tuaj për...

Studimi thotë: Ngrënia e një hot-dogu mund të shkurtojë jetën tuaj për…

Studiuesit e shëndetit në Universitetin e Miçiganit kanë zbuluar se ngrënia e një hot-dogu mund t’ju ​​shkurtojë jetën për 36 minuta.

Në studimin e tyre, të botuar këtë muaj në revistën Nature Food, studiuesit shikuan 5.853 ushqime në dietën amerikane dhe matën efektet e tyre në minuta të jetës së shëndetshme të fituar ose të humbur.

“Ne donim të bënim një vlerësim të bazuar në shëndetin e ndikimeve të dobishme dhe të dëmshme të ushqimit në të gjithë dietën”, tha Olivier Jolliet, profesor i shkencave të shëndetit mjedisor në universitet dhe autor i lartë i punimit, për CNN.

Ekipi doli me një indeks që llogarit barrën neto të dobishme ose të dëmshme të shëndetit në minuta të jetës së shëndetshme të lidhur me një racion ushqimi. Bazohet në një studim të quajtur Barra Globale e Sëmundjeve, e cila mat gjasat për sëmundje lidhur me zgjedhjet ushqimore të një personi.

“Për shembull, humbni 0.45 minuta për gram nëse hani mish të përpunuar, ose fitoni 0.1 minutë për gram nëse hani fruta. Ne pastaj shikojmë përbërjen e secilit ushqim dhe më pas e shumëzojmë këtë numër me profilet përkatëse të ushqimit që kemi zhvilluar më parë”, shpjegoi Jolliet.

Një nga ushqimet e matura nga studiuesit ishte një hot-dog. 61 gramët e tij të mishit të përpunuar rezultuan në humbjen e 27 minutave të jetës së shëndetshme, por kur përbërësit si natriumi dhe acidet yndyrore trans u faktorizuan, vlera përfundimtare shkoi në 36 minuta të humbura.

Konsumimi i ushqimeve të tilla si arrat, bishtajoret, ushqimet e detit, frutat dhe perimet jo niseshte, nga ana tjetër, kanë efekte pozitive në shëndet, zbuloi studimi.

Qëndro me ne
14,722FansaPëlqeje
10,458NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera