22.7 C
Albania
Thu, 5 August, 2021

Sot është dita më e gjatë e vitit. Ja pse…

Për banorët e hemisferës veriore të Tokës vera nisi prej orën 21 e 43 minuta të ditës së djeshme, 20 Qershor. Në të njëjtën kohë për banorët e hemisferës jugore fillon stina e dimrit.

Sot është dita më e gjatë e vitit, ndërsa nata më e shkurta. Dita zgjat 15 orë e 35 minuta, ndërsa nata 8 orë e 25 minuta.

Teknikisht, solstici, – thënë ndryshe dhe ndalimi i diellit, i verës ndodh kur dielli arrin pjerrësinë më të madhe të lëvizjes së tij në krahasim me boshtin tokësor. Soltici veror përfaqëson fillimin e verës dhe ka qenë në histori shkak festimesh.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit