19.7 C
Albania
Sat, 19 June, 2021

Sot dita botërore kundër korrupsionit

Çdo vit, 9 dhjetori shënohet si Dita Ndërkombëtare Kundër Korrupsionit. Dita thekson nevojën për çrrënjosjen e korrupsionit dhe synon të krijojë vetëdije për mënyrat përmes të cilave mund të zvogëlohet korrupsioni.

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara më 31 tetor 2003 miratoi Konventën kundër korrupsionit, e cila ka hyrë në fuqi në dhjetor të vitit 2005.

Sipas Programit të Zhvillimit të Kombeve të Bashkuara, 10 herë fondet e humbura për çështjen e korrupsionit në vendet e zhvilluara mund të përdoren për qëllime zhvillimi. Një shoqëri pa korrupsion është një shoqëri që premton zhvillim dhe prosperitet.

Tema për vitin 2020 do të jetë “Të Bashkuar Kundër Korrupsionit”. Tema mbështet gjendënqë synon të ketë më shumë të rinj në fushatë. KB beson se më shumë të rinj duhet të fuqizohen për të bërë një luftë kundër korrupsionit në një mënyrë të qëndrueshme.

Korrupsioni është fenomen social, politik dhe ekonomik që ekziston në saje të një zinxhiri njerëzish, një problem që mbizotëron në të gjithë botën.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit