Smoothie me mjedra

0
30

Ky smoothie me mjedra është shumë i lehtë, i freskët e lehtësisht i ëmbël, një dashuri.

Smoothie me mjedra

Koha e përgatitjes: 5 minuta

Sasia: Për dy persona

Përbërësit:

 • 2/3 kupë mjedra
 • 1 banane
 • ¾ kupë kos
 • ¾ kupë ujë
 • 1 lugë çaji (tsp) fara çia
 • 1 lugë gjelle (tbsp) tahini (opsional)
 • 8 kuba akulli
 • 2-3 hurma arabie të thara ose 1 lugë gjelle (tbsp.) mjaltë ose shurup panje

Përgatitja:

 1. Vendosni në një blender gjithë përbërësit dhe bluajeni përbërjen mirë.
 2. Në fund shtoni farat çia dhe trazojeni mirë përbërjen.
 3. Hidheni në gotat që do ta shërbeni dhe shijojeni menjëherë.

Shënim:

1 kupë – 1 filxhan/gotë me volum 240 ml

Lini një përgjigje