10.5 C
Tiranë
HomeShëndetiSimptomat "e heshtura" të hipertensionit

Simptomat “e heshtura” të hipertensionit

Kur duhet të hyni në dyshime?

Në pjesën dërrmuese të rasteve, hipertensioni nuk zbulohet pasi pacientët raportojnë simptoma, por në kontekstin e kontrollit vjetor (check up). 

Kjo ndodh për shkak se, megjithëse mund të çojë në probleme shumë serioze shëndetësore, të tilla si sëmundje kardiovaskulare ose aneurizëm, ajo shpesh funksionon “e heshtur“, pa simptoma ose shumë të buta.

Sidoqoftë, në rast se përjetoni vazhdimin simptomat e mëposhtme, është mirë të njoftoni mjekun tuaj dhe të testoheni përpara datës së caktuar.

Cilat janë simptomat më të zakonshme?

Ato mund të ndodhin në çdo kohë, dhe zakonisht tregojnë një ndryshim të papritur të presionit të gjakut. Shumicën e kohës ato nuk zgjasin shumë, dhe përfshijnë:

  • Dhimbje koke të përsëritura. Dhimbjet e kokës që rezultojnë nga hipertensioni mund të jenë të buta, të moderuara ose të rënda, ndërsa pacientët shpesh ndiejnë kokën e tyre të pulsohet.
  • Marramendje. Nëse marramendja është një dukuri e zakonshme, këshillohet të konsultoheni me mjekun tuaj, edhe nëse nuk keni ndonjë nga simptomat e tjera.
  • Vështirësi në frymëmarrje. Shkaku i kësaj simptome është mënyra në të cilën presioni i rritur ndikon në funksionin e zemrës dhe mushkërive. Ai bëhet më intensiv në rastet e lodhjes.
  • Gjak nga hundët. Edhe pse kjo nuk është simptoma më e zakonshme e hipertensionit, në rast se hunda juaj shpesh rrjedh gjak, nuk përjashtohet që kjo të jetë për shkak të presionit të lartë të gjakut.

Simptoma të rralla

Kur presioni rritet shumë dhe befas, ne kemi shumë të ngjarë të përjetojmë simptoma fizike – megjithëse kjo nuk është e sigurt as në këtë rast. Disa nga shenjat shqetësuese që mund të vërejmë janë:

  • Shikim i paqartë ose shqetësime të tjera vizuale. Kur këto simptoma shoqërohen me hipertensionin, ato janë një tregues i një rreziku të goditjes në tru ose atak në zemër.
  • Dhimbje koke. E kundërta e atyre që vijnë nga luhatjet e vogla të presionit, në rastet e rritjes së shpejtë, dhimbjet e kokës shoqërohen nga një ndjenjë e fortë e pulsit dhe mund të bëhen jashtëzakonisht të fortë.
  • Marramendje. Dhe në këtë rast simptoma bëhet më intensive, duke arritur nivele vertigo (Vertigo paraqitet kur ka ndonjë konflikt në mes të sinjaleve që dërgohen në tru nga sistemi të ndryshme që ruajnë ekuilibrin dhe pozicionin e trupit).
  • Të përzjera, të vjella, humbje e oreksit. Ato shfaqen papritmas dhe janë rezultat i marramendjes intensive.

Në çdo rast, mbrojtja më e mirë kundër hipertensionit, por edhe nga probleme të tjera të zakonshme shëndetësore, është respektimi dhe mbajtja e një rutine vizitash dhe analizash dhe kontakti i shpeshtë me mjekun tonë.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,792FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment