11.2 C
Albania
Wed, 14 April, 2021

Si të përmirësoni cilësinë e jetesës në shtëpinë tuaj në 9 hapa të thjeshtë

Tani është koha e duhur për ta bërë shtëpinë tuaj të rehatshme dhe më të këndshme për të jetuar! Si, do thoni ju. Këtu janë 9 hapa të thjeshtë që do t’ju ndihmojnë të përmirësoni cilësinë e jetesës në shtëpinë tuaj…

1: Përdorni hapësirën poshtë shkallëve

Pavarësisht sa të mëdha janë shtëpitë tona, ne gjithmonë arrijmë t’i mbushim ato plot e përplot deri në pikën që janë shumë të mbushura për të qenë të rehatshëm, apo jo? E drejtë! Por ka një hapësirë në shtëpinë tuaj që mund të pranojë disa nga hedhurinat tuaja – dhe quhet hapësira nën shkallët. Ju do të habiteni se sa gjëra mund të fusni aty, duke i lënë hapësirat e vendeve të tjera për ty, për t’i shijuar plotësisht orët që do të kaloni në shtëpi.

2: Instaloni një sunroof në dhomën tuaj të gjumit

Dhoma e gjumit është ndoshta dhoma që ka ndikimin më të madh në cilësinë e jetesës në shtëpi. Kjo për faktin e thjeshtë që ne pushojmë cdo natë aty, kështu që është e rëndësishme që të ndihemi mirë ndërsa qëndrojmë në dhomën e gjumit. Dhe një mënyrë që ju me të vërtetë mund të shtoni kënaqësinë tuaj në dhomën e gjumit (kjo nuk ka të bëjë me seksin) është duke instaluar një sunroof. Do ta bëjë dhomën tuaj të gjumit më të ndritshme gjatë ditës dhe do t’ju japë ndoshta pamjen më të bukur në të gjithë botën, në mbrëmje para se të bini në gjumë.

3: Bëni një kabinë dushi në këmbë

Njerëzit të cilët nuk e kanë provuar një dush në këmbë ndoshta nuk e dinë se sa i mrekullueshëm është … Por me të vërtetë është një zgjidhje fantastike që jo vetëm do ta bëjë banjën tuaj të duket e mrekullueshme, por gjithashtu do ta kthejë dushin tuaj të përditshëm në një kënaqësi të re, plus hiqni dhe xhami mbrojtës – dhe pastrimin e tij.

4: Merrni një dyshek të mirë

Besoj se e dini që dhoma e gjumit është ndoshta vendi më i rëndësishëm në shtëpinë tuaj përsa kohë ju pushoni gjatë natës aty? Instalimi i një sunroof është një luks që disa prej jush mund ta realizojnë dhe disa nuk mund ta realizojnë. Por të gjithë mund të bëjnë diçka për të përmirësuar shumë aktivitetet e përditshme dhe të përnatshme në dhomën e gjumit: merrni një dyshek të ri me cilësi të lartë. Ky është një investim relativisht i vogël që do të sjellë gëzim të madh në shtëpinë tuaj duke jetuar në një mënyrë apo në një tjetër!

5: Krijoni një dhomë të fshehtë ose një vendkalim

Kjo është diçka që me të vërtetë mund ta kthejë shtëpinë tuaj të zakonshme në diçka vërtet magjike. Ju mund ta bëni këtë duke instaluar një raft të veçantë për librat, ose duke i rregulluar me zgjuarsi mobiljet tuaj. Fëmijët do ta adhurojnë absolutisht atë! Por jo vetëm fëmijët – edhe të rriturit do ta gjejnë atë strehë të fshehtë shumë të lezetshme.

6: Përditësoni ndriçimin tuaj

Ku saktësisht? Epo, kudo që mundeni! Ndriçimi i mirë mund të ndikojë shumë në mënyrën se si ju shijoni dushin tuaj, punoni, pushoni, darkoni, shikoni TV, lexoni, gatuani, stërviteni, shijoni ajrin e pastër të verës në ballkonin tuaj dhe shumë e shumë gjëra të tjerjithashtu! Mendoni për instalimin e dritave të errëta, llamba me ngjyra, llamba LED me kursim të energjisë, ndriçim inteligjent që mund të kontrollohet me celularin tuaj dhe shumë më tepër. Kufiri i vetëm këtu është imagjinata juaj

7: Instaloni amortizues në sirtarë tuaj

Ato janë një shpëtim i vërtetë, na besoni! Përveç se ju ndihmojnë të kurseni pak kohë të çmuar sa herë që i përdorni, ato gjithashtu do ta bëjnë shtëpinë tuaj më të këndshme për të tjerët për të jetuar pasi nuk bëjnë zhurmë … Dhe ato nuk janë të shkëlqyera vetëm për në kuzhinë, por për çdo sirtarë të shtëpisë tuaj. Për shembull dhoma e gjumit – nuk ka më zgjime herët për shkak të partnerit tuaj që përplas dollapet e gardërobës ndërsa ai / ajo kërkon veshjen e duhur për atë ditë.

8: Krijoni një bar në natyrë

Këtë mund ta bëni në tarracën tuaj, në ballkon, madje edhe në lëndinën prapa shtëpisë tuaj … Ju duhen vetëm disa pajisje, të tilla si një frigorifer i vogël, një tavolinë dhe disa karrige dhe mund të filloni të shijoni mbrëmjet tuaja gjatë gjithë sezonit të ngrohtë – kur jeni vetëm ose kur keni miq!

9: Ngrini shtratin

Një shtrat i lartë i bën njerëzit të ndjehen pak si mbretër dhe mbretëresha… Por kjo nuk është gjithcka që ofron një shtrat i lartë, sigurisht që jo! Gjithashtu të cohesh dhe të ulesh në shtrat bëhet më e lehtë (veçanërisht i dobishëm për njerëzit e moshuar ose njerëzit me probleme të caktuara shëndetësore) dhe krijon një hapësirë ​​të mrekullueshme për ruajtjen e gjerave nën shtrat që është e shkëlqyer për të gjitha gjërat që nuk ju duhen shumë në përdorim të përditshëm.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,984FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit