11.5 C
Tiranë
HomeRecetaSi të përgatisni një "Energy bar" në shtëpi?/ I jep energji, minerale...

Si të përgatisni një “Energy bar” në shtëpi?/ I jep energji, minerale dhe lëndë ushqyese trupit tuaj

“Energy Bar” me hurma Arabie dhe fruta te thate

Ky ushqim është i pasur në hekur, vajra esencial, fibra bimore dhe beta glukane – një lëndë me veti të rralla ushqyese për aparatin tretës. Një zgjedhje e përshtatshme për fëmijët në shkollë dhe për adoleshentët që merren me sport.

Perberesit per 16 racione

 • 6 hurma Arabie te copetuara
 • ½ kupe mjalte
 • 2 l.m.* gjalpe pa kripe ose gjalpe kokosi
 • 2 kupa tershere
 • ½ kupe bajame, lajthi, arra ose kashius
 • ½ kupe fara kungulli
 • ½ kupe fara luledielli
 • 2 l.m. amarantho ose susam
 • ½ l.v. kripe

Pergatitja:

 1. Nxehni furren ne 180grade Celcius. 
 2. Zieni hurmat e arabise me mjaltin dhe ujin deri sa te zbuten hurmat dhe te avulloje uji. I hiqni nga vala dhe i hidhni gjalpin duke e perzier qe te shkrije, rreth 8min. I shtypni hurmat deri sa te bejne nje mase si pure. Duhet tju dali rreth 1 kupe.
 3. Perzieni tersheren, bajamet, farat e kungullit, lulediellit, amaranthit, dhe kripen ne nje tas te madh. I perzieni bashke me purene e hurmave. Merrni si fillim gjysmen e perberies dhe e shtrini ne tepsi mbi letren e furres duke e ngjeshur. I shtoni me pas edhe gjysmen tjeter duke e ngjeshur serish. I piqni rreth 40-45min. I hiqni dhe i prisni ne forma pasi te jene ftohur plotesisht. Nese i doni me krokante mund ti piqni ne tostiere edhe nje 10 minutesh.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,563FollowersFollow
Më të lexuarat
Të tjera

Lini një koment