24.7 C
Albania
Mon, 21 June, 2021

Si sot 9 Qershor!

Ngjarje:

1870 – Autori Charles Dickens vdiq në moshën 58-vjeçare.

1891 – Kompozitori Cole Porter lindi në Peru të Indianas.

1940 – Norvegjia iu dorëzua nazistëve gjatë Luftës së Dytë Botërore.

1958 – Mbretëresha hapi aeroportin e rregulluar në Gatwck, në jug të Londrës, që ishte modernizuar me një kosto prej shtatë milionë sterlinash.

1969 – Senati amerikan konfirmoi Warren Burger në krye të drejtësisë të SHBA-së, duke e pasuar Earl Warrenin.

1970 – Mbreti Hussein i Jordanisë i shpëtoi një tentativë atentati, pasi që persona të armatosur kishin hapur zjarr mbi automjetin e tij zyrtar rrugës për pallat.

1978 – Liderët e Kishës së Jezu Krishtit hodhën poshtë politikën 148-vjeçare të moslejimit të njerëzve me ngjyrë që të bëhen priftërinj mormonë.

1990 – U mbajtë në Zagreb simposiumi për helmimet në Kosovë, ” Kosova sprovë e ndërgjegjes mjekësore “.

1993 – Princi japonez në fron, Naruhito, u martua me qytetaren Masako Owada.

1995 – Andrew Richard dënohet me burgim të përjetshëm për tentativë dhunimi të një burri tjetër, në rastin e parë të këtij lloji në Britani të Madhe.

1999 – Përfaqësuesit e NATO-os dhe uahtrisë Jugosllave nënsjkruan në Kumanovë marrveshjen tekniko-ushtarake për tërheqjen e ushtrisë dhe policisë Jugosllave nga Kosova.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit