11.2 C
Albania
Wed, 14 April, 2021

Si sot 9 Prill!

Ngjarje:

 • 1241 – Beteja në Legnica.
 • 1939 – Marian Anderson këndoi tek “Memoriali i Linkolnit”, pasi nuk iu lejua të këndonte tek halla “Vajzat e Revolucioneve Amerikane.
 • 1940 – Lufta e dytë botërore: Ushtri gjermane sulmojnë Danimarkën dhe Norvegjinë.
 • 1945 – U themelua Komisioni i Shteteve të Bashkuara për Energji Atomike.
 • 1948 – Masakra në Deir Yassin.
 • 1953 – Kompania filmike amerikane Warner Brothers e paraqiti filmin e parë 3-D, të quajtur House of Wax
 • 1957 – Kanali i Suezit në Egjipt u pastrua dhe u hap për anijet.
 • 1991 – Gjeorgjia u pavarësua nga Bashkimi Sovjetik.
 • 1992 – Ish drejtori në Panama, Manuel Noriega, u dënua me 30 vite burgim.
 • 1999 – U vra presidenti i Nigerisë, Ibrahim Baré Maïnassara.
 • 2003 – Trupat Amerikane hyjnë në Bagdat.
 • 2008 – Parlamenti i Republikës së Kosovës miratoi Kushtetutën.

Festa dhe përvjetore:

 • Beteja e Koshares

  Beteja e Koshares u zhvillua më 9 Prill të vitit 1999 në kuadër të Operacionit Shigjeta, ndërmjet Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK-së) dhe Ushtrisë së Jugosllavisë (JNA-së). Ushtria Çlirimtare e Kosovës mori mbështetje nga Ushtria e Shqipërisë dhe nga Forcat ajrore të NATO-s. Është njëra ndër betejat më të përgjakshmet dhe më të suksesshmet e Luftës së Kosovës. Në këtë betejë Ushtria Jugosllave e humbi kontrollin e kufirit Kosovë – Shqipëri, e cila ishte një fitore e madhe për Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, duke i detyruar ushtarët serbë të largohen nga kufiri dhe duke e mundësuar kalimin e sigurt të armëve dhe vullnetarëve nga Shqipëria për në Kosovë.
  Beteja e Koshares zgjati nga 9 Prilli deri më 10 Qershor 1999, kur edhe u nënshkrua Marrëveshja e Kumanovës e cila i dha fund Luftës së Kosovës.
 • Dita e Kushtetutës së Kosovës

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,984FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit