20.7 C
Albania
Tue, 18 May, 2021

Si sot 9 Janar!

Ngjarje:

 • 1760 – Afganët mundën Marathët në betejën në Barari Ghat.
 • 1768 – Philip Astley paraqet cirkun e parë modern në Londër.
 • 1788 – Connecticut u bë shteti i pestë i ShBA-ve.
 • 1793 – Jean-Pierre Blanchard është personi i parë që fluturoi me balon ajri në Shtetet e Bashkuara.
 • 1822 – Princi portugjez Pedro I i Brazilit vendosi të qëndrojë në Brazil kundër urdhërit të mbretit të Portugalisë João VI, duke filluar procesin e pavarësisë së Brazilit.
 • 1858 – Bëri vetvrasje Anson Jones, presidenti i fundit i Republikës së Teksasit.
 • 1900 – U themelua S.S. Lazio në Romë, Itali.
 • 1914 – U themelua kompania Phi Beta Sigma Fraternity Inc. në kampusin Howard University.
 • 1941 – Fluturimi i parë i aeroplanit Avro Lancaster.
 • 1991 – Seanca konstituive e Kuvendit të parë shumëpartiak të Republikës së Maqedonisë.
 • 2004 – Një skaf detar gome mbytet pranë gadishullit të Karaburunit, si pasojë mbetën të vdekur 28 njerëz.
 • 2007 – Steve Jobs bën publik iPhone.
 • 2008 – Kuvendi i Kosovës zgjodhi Kryetarin e Kosovës dhe Qeverinë e re në krye me Kryeministrin Hashim Thaçi.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,015FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit