8 C
Albania
Sun, 18 April, 2021

Si sot 9 Dhjetor!

Ngjarje:

  • 1892 – Klubet futbollistike “Newcastle East End” dhe “Newcastle West End” u bashkuan në një ekip Newcastle United F.C.
  • 1897 – Marguerite Durand temeloi gazetën ditore feministe La Fronde në Paris, Francë.
  • 1922 – Gabriel Narutowicz u zgjodh presidenti i parë i Polonisë.
  • 1953 – General Electric lajmëroi se të gjithë komunistët do të largohen nga puna.1961 –
  • Tanganyika pavarësohet nga Britania.
  • 1990 – Lech Wałęsa u bë presidenti i parë në Poloni i zgjedhur drejtpërdrejtë.

Festa dhe përvjetore:

Dita botërore kundër korrupsionit.

Çfarë është korrupsioni?

Korrupsioni apo Tjetërsimi është dukuri gjatë së cilës një element a vetit e elementit të një bashkësie tjetërsohen për një bashkësi tjetër.

Korrupsion – nënkupton çdo shkelje të detyrës së personave zyrtarë ose përgjegjës në subjektet juridike dhe çdo veprimtari e iniciatorëve apo përfituesve të kësaj sjelljeje, e drejtuar si përgjigje ndaj një shpërblimi që drejtpërdrejt ose indirekt është premtuar, ofruar, dhënë, kërkuar, pranuar apo është pritur për t’u marrë për veten apo për një person tjetër. 

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,969FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit