Si sot 8 Tetor!

0
1

Ngjarje:

 • 1895 – Mbretëresha koreane Min, perandoresha e fundit koreane, vritet nga japonezët dhe trupi i sajë digjet në Pallatin Gyeongbok.
 • 1912 – Lufta e Parë Ballkanike: Mali i Zi i shpallë luftë Perandorisë Osmane.
 • 1932 – U themelua kompania Indian Air Force.
 • 1939 – LDB: Gjermania anekson Poloninë perëndimore.
 • 1967 – Udhëheqësi gueril Ernesto Che Guevara dhe përkrahësit e tij kapen në Bolivi.
 • 1974 – Bankroton “Franklin National Bank” për shkak të menaxhimit të keq dhe në atë kohë bëhet dështimi më i madhë bankarë në ShBA.
 • 1996 – Presidenti palestinez, Yasser Arafat, realizoi vizitën e parë publike në Izrael, për të marrë pjesë në bisedime me presidentin, Ezer Weizman.
 • 1998 – Japonia zyrtarisht i kërkon falje Koresë Jugore për 35 vjetët e sundimit të ashpër kolonial.
 • 1991 – Parlamenti kroat ndërpret të gjitha lidhjet me Republikën Socialiste Federative të Jugosllavisë
 • 2001 – Presidenti amerikan George W. Bush shpall themelimin e zyrës “Office of Homeland Security”.
 • 2001 – Një aeroplan i “Scandinavian Airlines” (SAS) u rrëzua në Aeroportin e ppMilano[[s, Linate, pasi u përplas me një aeroplan të vogël privat, me ç’rast të gjithë personat në bord (ishin 110), dhe katër të aeroplanit privat, humbën jetën.
 • 2003 – Aktori i njohur Arnold Schwarzenegger u zgjodh Guvernator i Kalifornisë.
 • 2005 – Më tepër se 73.000 persona kanë humbur jetën dhe rreth 3 milionë të tjerë kanë mbetur pa strehë, kur një tërmet i fuqishëm goditi Kashmirin pakistanez dhe krahinat veriore të tij.

Festa dhe përvjetore:

 • 1962 – Algjeria anëtarësohet në OKB

Leave a Reply