8 C
Albania
Sun, 18 April, 2021

Si sot 8 Prill!

Ngjarje:

  • 8 prill 1513 – Juan Ponce de León e shpalli Floridën teritor të Spanjës.
  • 8 prill 1866 – Itala dhe Prusia u bënë aleatë kundër Austro-Hungarisë.
  • 8 prill 1899 – Martha Place u bë gruaja e parë që u ekzekutua në karrige elektrike.
  • 8 prill 1916 – Në Korona, Kaliforni, piloti automobilistik Bob Burman bën ndeshje nga e cila mbesin të vdekur tre spektatorë dhe lëndohen pesë.
  • 8 prill 1957 – U rihap Kanali i Suezit në Egjipt.

8 prill 1973 – Piktori spanjoll, Pablo Picasso, një nga emrat kryesorë të kubizmit dhe autor i veprës së famshme “Guernica” për Luftën Civile Spanjolle, vdiq në Paris në moshën 92-vjeçare. I pyetur gjatë një ekspozite nga një gjeneral gjerman nëse ishte me të vërtetë ai piktori i tablosë “Guernica”, Picasso i qe përgjigjur me këto fjalë: “Jo, e pikturuar ju!”

8 prill 1982 – Konsulli Tregtar në Ambasadën e Turqisë në Otavë, Kani Gungor, u plagos rëndë në sulmin e organizatës terroriste armene, ASALA. Ai i mbijetoi këtij sulmi, por u detyrua ta kalojë pjesën tjetër të jetës së tij në karrocë me rrota.

8 prill 2013 – Margaret Thatcher, gruaja e parë dhe më jetëgjatë në krye të qeverisë britanike, e njohur botërisht si “Zonja e Hekurt”, u nda nga jeta në moshën 88-vjeçare.

Festa dhe përvjetore:

Ne Shqiperi, mbahet si dite festimi dhe perkujtimi për komunitetin e pakicave “Rome”

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,969FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit