24.7 C
Albania
Mon, 21 June, 2021

Si sot 8 Maj!

Ngjarje:

8 maj 1880 – Ndahet nga jeta Gustave Flaubert, autori i “Madame Bovary”, që nga kritikët e letërsisë pranohet si themeluesi i romanit modern, që na përcjell me një stil shumë të goditur realitetin shoqëror të shekullit të 19-të dhe që ka hyrë në listën e klasikëve botërorë.

8 maj 1886 – Kimisti dhe farmacisti John S. Pemberton nga Atlanta shpiku Cola, e cila më vonë të bëhet një nga pijet freskuese më të famshme të botës.

8 maj 1902 – Shpërtheu vullkani Pelée në ishullin e Martinikës. Qytet-porti Shën-Pierre brenda një kohe të shkurtër në më pak se tre minuta u gëlltit nga avulli, tymi, hiri dhe gazrat e djegura.

1914 – Kongresi i ShBA-së shpalli të dielën e dytë të muajit maj si Ditën e Nënës

8 maj 1987 – U nda nga jeta në Stamboll, piktori, muzeologu Elif Naci, i cili ka lënë prapa edhe librat “10 vjet pikturë” (On Yılda Resim), “Pikturë në orient” (Şarkta Resim) dhe “Pikat në kujtime” (Anılarda Damlalar).

2010- Republika e Djiboutit ka marrë vendim për njohjen e pavarësisë së Kosovës.

8 maj 2015 – Mbylli sytë një herë e përgjithmonë artisti i teatrit e kinemasë, regjistroi Zeki Alasya, i cili në vitin 1998 kishte marrë titullin “Artisti i Shtetit”.

Festa dhe përvjetore:

Dita ndërkombtare e Kryqit të kuq dhe gjysmëhënës së kuqe.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit