8 C
Albania
Sun, 18 April, 2021

Si sot 8 Janar!

Ngjarje:

 • 1198 – Innocent III zgjedhet Papë.
 • 1297 – Pavarësohet Monako.
 • 1806 – Cape Colony u bë koloni britanike.
 • 1835 – Borxhi kombëtarë i ShBA-ve për herë të parë dhe të vetme është 0 (zero).
 • 1838 – Alfred Vail demonstroi përdorimin e telegrafit duke përdorur pikat dhe presjet si shenja komunikimi.
 • 1912 – U themelua Kongresi Kombëtarë Afrikan.
 • 1926 – Abdul-Aziz ibn Saud u bë mbret në Hexhaz dhe e riemëroi vendin Arabia Saudite.
 • 1959 – Fidel Kastro mori pushtetin në Kubë.
 • 1973 – U lansua misioni hapsinor rus Luna 21.
 • 1975 – Ella Grasso u bë guvernatore në Connecticut dhe u bë gruaja e parë guvernatore në ShBA e cila nuk e ka pasuar burrin në atë funksion.
 • 1979 – Shou Password Plus në NBC u mbajt për herë të parë nga Allen Ludden.
 • 1982 – AT&T u pajtua që të ndahet në njëzet e dy divizione.
 • 1994 – Kosmonauti rus Valeri Polyakov u largua me Soyuz TM-18 nga Toka për në stacionin hapsinor Mir. Ai qëndroi në hapësirë gjer më 22 mars të vitit 1995 duke vënë rekord 437 ditësh të qëndrimit në hapësirë.
 • 1996 – Aeroplani bartës Antonov 32 u rrëzua në treg në Kinshasa, Zaire dhe la të vdekur më shumë se 350 njerëz.

Festa dhe përvjetore:

 • 1297 – Pavarësia e Monakos

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,969FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit