21.7 C
Albania
Mon, 26 July, 2021

Si sot 8 Dhjetor!

Ngjarje:

  • 1609 – Biblioteca Ambrosiana hapë dhomën e dytë të leximit.
  • 1659 – Qyteti meksikan Ciudad Juárez u themelua nga Fray García de San Francisco.
  • 1869 – Timothy Eaton themeloi kompaninë T. Eaton Co. Limited në Toronto, Kanada.
  • 1886 – U themelua Federata Amerikane e Punëtorëve në Columbus, Ohio.
  • 1980 – Mark David Chapman vret këngëtarin John Lennon përballë The Dakota.
  • 1987 – Frank Vitkovic vret 8 njerëz në zyrat e Postës Australiane në Melbourne, Australi dhe më pas bën vetvrasje.
  • 1987 – Ndodhi Katastrofa ajrore Alianza Lima me 43 viktima.
  • 1990 – Protestat studentore në Tiranë. Protestë e parë antikomuniste në Shqipëri. Dita e rinisë.
  • 1998 – Vriten 81 njerëz nga një grup i armatosur në Algjeri.
  • 2005 – Kapet nga policia spanjolle Ante Gotovina, gjeneral kroat i kërkuar për krime lufte, në Playa de las Américas, Tenerife, Spanjë.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit