24.7 C
Albania
Mon, 21 June, 2021

Si sot 7 Qershor!

Ngjarje:

421 – Perandori Theodosius II u martua Aelia Eudocia.

1099- Kryqëzata e parë : fillon rrethimi i Jeruzalemit .

1494 – Spanja dhe Portugalia nenshkruan Traktatin e Tordesillas qe ndan Boten e Re n; mes te dy shteteve.

1654 – Louis XIV u kurorzua mbret i Frances.

1692 – Port Royal, Jamaika, u goditen nga termeti; ne vetem 3 minuta, 1,600 persona te pajete dhe 3000 te lenduar.

1788 – Revulucioni Francez

1862- Shtetet e Bashkuara dhe Britania dakordohen për të ndaluar tregtia e skllevërve.

1944- Lufta e Dytë Botërore : Beteja e Normandisë

2001- Tony Blair fiton në zgjedhjet e përgjithshme.

2008- Hillari Klinton pezullon fushatën presidenciale të saj.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit