11.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 7 Prill!

Si sot 7 Prill!

Ngjarje:

  • 1348 – Universitet i Karolit themelohet në Pragë.
  • 1805 – Shfaqet për herë të parë Simfonia e 3-të e Beethowenit (Eroica) në teatrin e Vjenës nën drejtimin e tij.
  • 1827 – Kimisti anglez John Walker shpiku kutinë e shkrepses prej druri.
  • 1939 – Shqipëria sulmohet nga Italia fashiste.
  • 1946 – KF Partizani luan ndeshjen e pare ne historine e tij.
  • 1948 – Krijohet Organizata Botërore e Shëndetësisë.
  • 1954 – Kanali Walb Tv 10 fillon transmetimin në Albany Georgia.
  • 2011 – Atifete Jahjaga, zgjidhet presidente e Republikës së Kosovës.

Festa dhe përvjetore:

  • Dita Botërore e Shëndetit

Dita Botërore e Shëndetit është një ditë globale e ndërgjegjësimit shëndetësor që festohet për çdo vit më 7 prill, nën sponsorizimin e Organizatës Botërore të Shëndetit (OBSH), si dhe të organizatave të tjera të ndërlidhura.

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,565FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 26 Nëntor!

Si sot 24 Nëntor!

Si sot 23 Nëntor!

Të tjera

Lini një koment