19.7 C
Albania
Sat, 19 June, 2021

Si sot 6 Janar!

Ngjarje:

 • Theofania e Shenjtë (Epifania)-Uji i bekuar: Pagëzimi i Jezu Krishtit në Lumin Jordan.
 • 1431 – I Nderuari Makarius i Malit te Shenjtë.
 • 1838 – Telegrafi, që është një zbulim i madh në fushën e komunikimit dhe që llogaritet si hapi i parë i arritjeve teknologjike të ditëve të sotme, për herë të parë u prezantua nga ana e Samuel Morse
 • 1921 – U zhvillua Beteja e Parë e Inonusë. Beteja e parë e ushtrisë së rregullt turke, e cila kishte filluar luftën kombëtare për të dëbuar armiqtë nga territoret e pushtuara , ishte Beteja e Inonusë, që përfundoi me fitoren e turqve.  
 • 1956 – Turqia fitoi vendin e parë në konkursin e shfaqjeve (akrobacive) ajrore të organizuara në Kanada me pjesëmarrjen e 14 vendeve. 
 • 1960 – U hodhën themelet e Rafinerisë së Mersinit. Gjatë ndërtimit të rafinerisë u përdorën 15 mijë tonë çelik. Kapaciteti ditor përpunues i rafinerisë është 9 mijë tonë naftë bruto.
 • 1984 – Ka filluar shitblerja e lirë e devizave, mbajtja e të cilave në Turqi ka qenë e ndaluar.
 • 2001 – Kongresi amerikan shpalli George W. Bush fitues të zgjedhjeve presedenciale të vitit 2000.

Festa dhe përvjetore:

 • Laosi – Ditë Pathet Lao.
 • Rusi – Dita e Krishtlindjes.
 • Kisha Ortodokse – Dita e Uji i bekuar – Festa e Hedhjes së Kryqit në Ujë.
 • Adhurimi i Krishtit femije nga tre mbretrit magi.
 • Pagezimi i Jezusit ne lumin Jordan nga Joan Pagezori.
 • Shnderrimi i ujit ne vere nga Krishti ne dasmen e Kanes.
 • Italia – Festa e Epifanisë ose La Befana – Plaka e Fatit të Mirë, kremtohet me simbolin e fshesës me dhurata.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit