Si sot 6 Dhjetor!

0
31

Ngjarje:

 • 1877 – Për herë të parë u botua Washington Post.
 • 1916 – Bukureshti kapet nga Forcat Qendrore
 • 1916 – David Lloyd George bëhet kryeministës i Britanisë.
 • 1917 – Finlanda pavarësohet nga Rusia.
 • 1957 – Projekti Vanguard: Eksplodimi i Vanguard TV3 në leshimin paraqet perpjekjen e ShBA-ve për të nisur satelit në orbitë rreth Tokës. (figura 1)
 • 1969 – Meredith Hunter u vra nga Hells Angels në Altamont Speedway në California, ShBA.
 • 1989 – Masakra École Polytechnique: Marc Lépine vret 14 vajza në Montreal, Quebec.
 • 1991 – Në Kroaci Armata Popullore e Jugosllavisë bombardoi Dubrovnikun.
 • 2008 – 2008 trazirat greke shpërthejne per shkakun e vrasjes se një pesëmbëdhjetë-vjeçari, Aleksandros Grigoropulos, nga një oficer të policise.

Festa dhe përvjetore:

 • 1917 – pavarësia e Filandës
 • Kisha Ortodokse dhe Romano-Katolike festojnë shën Nikollën e Mirës së Likisë.

Lini një përgjigje