24.7 C
Albania
Mon, 21 June, 2021

Si sot 5 Maj!

Ngjarje:

5 maj 1762 – Nënshkruhet marrëveshja e paqes mes Rusisë dhe Prusisë

1800 – Britania e Madhe : parlamenti miraton aktiv e bashkimit me te cilin vendos bashkimin mes Mbretërisë Britanike dhe Mbretërisë Irlandeze duke i dhëne jete Mbretërisë se Bashkuar te Britanisë dhe Irlandës.

1835 – Në Belgjike përurohet hekurudha mes Brukselit dhe Malines (Mechelen). Kjo është hekurudha e pare në Evropa kontinentale.

1916 – Marinsat amerikane pushtojnë Republikën Dominikane.

1949 – Traktati i Londrës krijon Këshillin e Europës në Strasburg, si institucioni i parë evropian, që punon për integrimin evropian.

1955 – Gjermania perëndimore fiton pavarësinë e plote.

1961 – Programi Merkuri : Merkuri 3 – Alan Shepard behet amerikani i pare që udhëton në hapësire. Ai kryen një fluturim për 15 minuta, duke përshkuar jo një rrotullim të plotë përreth Tokës.

Festa dhe përvjetorë:

  • Dita e Dëshmorëve (të rënëve për Atdheun – Shqipëri).

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit