8 C
Albania
Sun, 18 April, 2021

Si sot 4 Prill!

Ngjarje:

  • 1818 – Kongresi i Shteteve të Bashkuara miraton flamurin e Shteteve të Bashkuara me 13 shirita të kuq e të bardhë dhe një yll për çdo shtet (në atë kohë 20)
  • 4 prill 1949 – U themelua Organizata e Traktatit të Atlantikut të Veriut (NATO). Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Belgjika, Danimarka, Franca, Luksemburgu, Norvegjia dhe Portugalia firmosën në Uashington dokumentin që miratoi themelimin e NATO-s kundër kërcënimit në rritje të Bashkimi Sovjetik në Evropë.

    4 prill 1953 – Nëndetësja “Dumlupinar” e Forcave Detare të Turqisë u fundos në Dardanele si pasojë e përplasjes me anijen suedeze “Naboland”, teksa kthehej nga një stërvitje e NATO-s. Kjo datë fatzezë, e cila u mori jetën 81 marinarëve turq, u shpall “Dita Përkujtimore e Dëshmorëve të Marinës”.

    4 prill 1968 – U vra kleriku baptist, aktivisti dhe udhëheqësi i shquar afro-amerikan i Lëvizjes së të Drejtave Civile Afrikano-Amerikane, Martin Luther King Jr. Laureat i Çmimit Nobel të Paqes në vitin 1964, Luther Kingu njihet botërisht si një mbrojtës i flaktë i barazisë racore. Pas 5 ditësh, ai u varros me një ceremoni madhështore me pjesëmarrjen e rreth 300 mijë personave. Ndërsa vrasësi i tij, James Earl Ray, u arrestua në Mbretërinë e Bashkuar dhe u dënua me 99 vite heqje lirie.
  • 1975 – Themelohet Microsoft si një partneritet midis Bill Gates dhe Paul Allen në Albuquerque, New Mexico.
  • 2009 – Republika e Shqipërisë dhe Kroacia pranohen në NATO

Festa dhe përvjetore:

  • Senegal – Festa e Pavarësise
  • Dita ndërkombëtare e vetëdijesimit nga minat

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,969FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit