20.7 C
Albania
Tue, 18 May, 2021

Si sot 4 Maj!

Ngjarje:

4 maj 1436 – U vra rebeli Suedez (më vonë u quajt hero) Engelbrekt Engelbrektsson

1471 – Lufta e Trëndafilave : Beteja e Tewkesbury

1776 – Ishulli i Rodit bëhet e para koloni amerikane që refuzoi aleancën me mbretin George III

1814 – Perandori Napoleon I I Francës arrin në Portoferrario në ishullin e Elbas

1904 – SHBA-ja fillon punimet për hapjen e Kanalit të Panamasë

1912 – Italia pushton ishullin e Rodit

1924 – Në Paris filluan lojrat olimpike

1932 – Në Atlanta (Georgia)SHBA, gangesteri Al Capone fillon të vuajë dënimin 15 vjet burg për evasione fiscale

1949 – E tërë skuadra e futbollit të Torinos (përveç dy lojtarëve që munguan për arsye shëndetësore) u vra në një përplasje avioni në kodrën Superga në Turin , Itali

1953 – Ernest Heminguej fiton Cmimi Pulitzer për Plaku dhe Deti

1959 – Mbahen të parat cmime Grammy

1979 – Margaret Thatcher bëhet gruaja e parë që emërohet kryeministre e Mbretërisë së Bashkuar.

1990 – Letonia fiton pavarësinë.

1994 – Kryeministri izraelit Yitzhak Rabin e udhëheqesi i Autoriteteve palestineze OLP Yasser Arafat, firmosin një marrëveshje paqeje që përfshin pavarësinë palestinese, dhe siguron vetëqeverisje për Cisjordaninë e Xherikon.

2000 – Ken Livingstone bëhet i pari Kryebashkiak në Londër .

2007 – Greensburg, Kansas është pothuajse e shkatërruar pas një Tornado je.

2010 – SHBA: Arrestohet një njeri për ndërlidhje me sulmin e pretenduar me automjet bombë në sheshin Tajms Skuer në Nju Jork.

Festa dhe përvjetore:

Dita botërore e zjarrfiksëve

Katër Maj, është ditë e shënuar e shërbimit të zjarrfiksëve, ku shtetet organizojnë aktivitete të ndryshme solemne në shenjë të respektit për punën dhe sakrificat që bëjnë zjarrfikësit për t’iu dalë në ndihmë çdo qytetari që ka nevojë për ndihmë emergjente në raste të ndryshme.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,015FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit