8.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 4 Korrik!

Si sot 4 Korrik!

4 korriku është dita e 185-të e kalendarit gregorian (dita e 186-t në vitin e brishtë) – kështu që deri në fund të vitit kanë mbetur edhe 180 ditë.

Ngjarje:

 • 1776 – Kongresi Kontinental miratoi Deklaratën e Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara nga Mbretëria e Britanisë së Madhe.

Lindje

 • 1807 – Giuseppe Garibaldi,ushtarak italian
 • 1855 – Vlaho Bukovac, piktor kroat
 • 1964 – Edi Rama

Vdekje

 • 1826 – Xhon Adams, presidenti i 2-të i SHBA-së. (Lindi më 1735).
 • 1743 – Tomas Xheferson, presidenti i 3-të i SHBA-së. (Lindi më 1743).
 • 1831 – James Monroe, presidenti i 5-të i SHBAsë (Lindi më 1758)
 • 1881 – Hasan Tahsini, i njohur si Hoxha Tahsini, rilindas, filozof, matematikan, psikolog shqiptar.
 • 1918 – Cari i Rusisë Nikolla II
 • 1934 – Marie Curie, fizikante dhe kimiste franko-polake. Laureante e Çmimit Nobel për Fizikë

Festa dhe përvjetore:

 • Dita e pavarësisë e SHBA.
 • Dita e Çlirimit në Ruanda.
 • Dita e Republikës në Filipinet
Qëndro me ne
14,000FansLike
10,783FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 17 Tetor!

Si sot 16 Tetor!

Si sot 15 Tetor!

Të tjera

Lini një koment