19.7 C
Albania
Sat, 19 June, 2021

Si sot 4 Janar!

Ngjarje:

  • 1885 – Operacioni i apendicitit u realizua për herë të parë nga dr. William West Grant, në qytetin Davenport të shtetit Iowa në SHBA.
  • 1967 – U vu në shërbim naftësjellësi 490 km i gjatë Batman-Iskenderun, i cili transmeton në Gjirin e Iskenderunit (Aleksandretë) naftën e papërpunuar që nxirret në zonën gjeografike turke të Anadollit Juglindior.
  • 1969 – U nënshkrua Konventa Ndërkombëtare për Eliminimin e të Gjitha Formave të Diskriminimit Racor (ICERD). Turqia e miratoi këtë konventë në vitin 2001.
  • 1976 – Në qytetin antik të Trojës, në Çanakalanë e sotme të Turqisë, u hap për vizitorët një replikë e lartë 12 m e Kalit të Trojës, simbol i rënies së qytetit me të njëjtin emër dhe objekt i shumë filmave legjendarë.
  • 1986 – Filloi ndërtimi i urës së varur Fatih Sultan Mehmet”, e cila dy vite më pas do të lidhte për herë të dytë brigjet evropiane me ato aziatike të Stambollit.
  • 1989 – Francezi Christian Pollas zbuloi asteroidin Toutatis
  • 2004 – Michail Saakashvili fiton zgjedhje në Gjeorgjia.
  • 2010 – Përfundoi në Dubai ndërtimi i qiellgërvishtësit “Burj Khalifa”, që konsiderohet si ndërtesa më e lartë në botë.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit