8 C
Albania
Sun, 18 April, 2021

Si sot 31 Dhjetor!

Ngjarje:

  • 1609 – Në Stamboll u hodhën themelet e Xhamisë së Sulltan Ahmetit, e njohur ndryshe edhe si Xhamia Blu. Sedefqar Mehmet Agë Biçakçiu, arkitekt i kësaj vepre madhështore dhe njëherësh kryearkitekt i Perandorisë Osmane, e përfundoi Xhaminë e Sulltan Ahmetit në gati 8 vite.
  • 1879 – Shpikësi amerikan, Thomas Edison, prezantoi për herë të parë publikisht llambën elektrike në Parkun “Menlo” të Nju-Xhersit, por rrugët e para që u ndriçuan me dritën inkandeshente të shpikur prej tij ishin ato të Pensilvanisë.
  • 1999 – Kryetari i Shtetit të Rusisë, Boris Yeltsin, njoftoi dorëheqjen me një vendim të befasishëm dhe të gjitha kompetencat ia dorëzoi Kryeministrit Vladimir Putin.
  • 1999 – SHBA-të dorzuan infrastrukturën dhe administrimin e Kanalit të Panamasë, shtetit të Panamasë.
  • 2006 – Festat Viti i Ri dhe Bajrami i Vogël binë të njëjtën ditë.
  • 2008 – Në fshatin Llabunishtë të Komunës së Strugës u organizua një manifestim solemn me rast të ndërrimit të emrit së Shkollës Fillore prej në SH.F “Marshall Tito” në SH.F “Murat Labënishti” ku morrën pjesë më shumë se 5000 qytetar.

Festa dhe përvjetore:

335 – Vatikani dhe Kisha Ortodokse kremtojnë Shën Silvestrin, Peshkopin i cili jetoi dhe ndihmoi në drejtimin e Perandorit Kostandin.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,969FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit