5.5 C
Tiranë
KryefaqjaArgetimSi SotSi sot 30 Nëntor!

Si sot 30 Nëntor!

Ngjarje:

 • 1940 – Lucille Ball dhe Desi Arnaz u martuan në Greenwich, Connecticut, ShBA.
 • 1964 – U themelua The Universiteti i Patrasit.
 • 1966 – Barbadosi u pavarësua nga Mbretëria e Bashkuar.
 • 1967 – Jemeni u pavarësua nga Mbretëria e Bashkuar.
 • 1988 – Kohlberg Kravis Roberts & Co. bleu kompainë RJR Nabisco për 25.07 miliardë dollarë amerikan.
 • 1989 – Antari i bordit të Deutsche Bank, Alfred Herrhausen, vritet nga një sulm me bombë nga Red Army Faction.
 • 1989 – Richard Mallory nga Palm Harbor, Florida bëhet vrasës serik, viktima e tijë e parë është Aileen Wuornos.
 • 1995 – Përfundimi zyrtarë i operacionit luftarak Desert Storm.
 • 1998 – Deutsche Bank njofton për marrëveshjen me vlerë 10 miliard dollarë amerikan për blerjen e Bankers Trust duke krijuar institutin më të madhë financiarë në botë.
 • 2004 – Lion Air Flight 538 u rrëzua në Surakarta, Central Java, Indonezi dhe la të vdekur 26 njerëz.
 • 2011 – Leka Zogu II në bazë të Statutit Mbretëror të 1928, shpallet Pretendent i Fronit Mbretëror të Shqiptarëve, pas vdekjes së babait Leka Zogu I.

Festa dhe përvjetore:

 • 1966 – Pavarësia e Barbadosit
 • 1944 – Lufta e Myçybabës
Qëndro me ne
14,722FansaPëlqeje
10,458NdjekësitNdjek
Më të lexuarat
Të tjera

Si sot 21 Janar!

Si sot 20 Janar!

Si sot 19 Janar!

Si sot 18 Janar!

Si sot 17 Janar!