9 C
Albania
Wed, 14 April, 2021

Si sot 30 Dhjetor!

Ngjarje:

  • 1517 – Jerusalemi, qytet i konsideruar si “i shenjtë” nga 3 fetë hyjnore, u ngadhënjye nga Sulltan Selimi I. Në Jerusalem, i cili qëndroi nën sovranitetin e Perandorisë Osmane deri në vitin 1917, filloi kështu periudha 400-vjeçare e “paqes dhe qetësisë”.
  • 1903 – Zjarr në teatër të Chicagos (SHBA), 600 viktima.
  • 1916 – Grigori Yefimovich Rasputin, i cili pretendohej se kishte një influencë të madhe mbi dinastinë cariste të Rusisë, u vra nga aristokratët rusë në Pallatin “Yusupov” të Shën-Petërburgut.
  • 1922 – Partia Komuniste nën udhëheqjen e Leninit shpalli themelimin e Bashkimit të Republikave Socialiste Sovjetike me një kushtetutë të re. BRSS-ja u shpërbë zyrtarisht më 26 dhjetor 1991.
  • 1953 – Përherë të parë del në shitje Televizori me ngjyra.
  • 1993 – Izraeli dhe Vatikani, vendosën mardhënjet diplomatike.
  • 1997 – Një grup i armatosur radikal dhe antiqeveritar në Algjeri bëri masakra në 4 fshatra duke vrarë gjithsej 412 njerëz të pafajshëm.
  • 2006 – Presidenti i rrëzuar i Irakut, Saddam Hussein, i arratisur nga Bagdadi pas pushimit të vendit nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe i kapur më 13 dhjetor nga trupat amerikane në një bunker nëntokësor afër shtëpisë së tij në Tikrit, u ekzekutua në kryeqytetin irakian.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,984FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit