17.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 3 Gusht!

Si sot 3 Gusht!

Ngjarje:

 • 8 – Gjenerali i Perandorisë Romake, Tiberius, mundë Dalmatinët në lumin Bathinus.
 • 881 – Mbreti Louisi III i Francës mundë Vikingët.
 • 1492 – Christopher Columbus niset për udhëtim detarë nga Palos de la Frontera, Spanjë.
 • 1492 – Judët e Spanjës falen nga monarkët katolik.
 • 1678 – Robert LaSalle ndërton Le Griffon, anija e parë që dihet, ndërtuar në Amerikë.
 • 1783 – Vullkani Mount Asama erupton në Japoni duke lënë të vdekur 35,000 njerëz.
 • 1860 – Lufta e Dytë MAori fillon në Zelandën e Re.
 • 1900 – Themelohet kompania Firestone Tire & Rubber Company.
 • 1914 – Lufta e Parë Botërore: Gjermania i shpallë luftë Francës.
 • 1934 – Adolf Hitler bëhet udhëheqës suprem i Gjermanisë.
 • 1936 – Jesse Owens fiton garën, vrapim në 100 metra, duke mundur Ralph Metcalfe në Lojërat Olimpike në Berlin.
 • 1946 – U themelua NBA në Shtete e Bashkuara.
 • 1960 – Nigeria fiton pavarësi nga Franca.
 • 2005 – Presidenti i Mauritanisë, Maaouya Ould Sid’Ahmed Taya, u rrëzua nga armata gjat pjesmarrjes së tijë në varrimin e Mbretit Fahd në Arabi Saudite.
 • 2010 – Мbi 1,400 persona kanë vdekur dhe 3 milionë të tjerë janë prekur nga vërshimet më vdekjeprurëse që kanë ndodhur në Pakistan.
Qëndro me ne
13,800FansLike
10,902FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 22 Shtator!

Si sot 21 Shtator!

Si sot 20 Shtator!

Të tjera

Lini një koment