29.7 C
Albania
Mon, 21 June, 2021

Si sot 29 Mars!

Ngjarje:

  • 29 mars 1430 – Ushtria e Perandorisë Osmane, që ishte vënë në udhë me urdhrin e Sulltan Murati II, pushtoi Selanikun.
  • 29 mars 1824 – Lindi filozofi gjerman, Ludwig Buchner, një prej filozofëve më me zë të mendimit shkencor të materializmit në shekullin e 19-të.
  • 29 mars 1966 – Vdiq arkitekti, kontraktori, novelisti dhe shkrimtari turk, Abdullah Ziya Kozanoglu, i cili është edhe krijuesi i personazhit të romanit vizatimor, Malkoçolglu.
  • 29 mars 1956 – Vdiq regjisori dhe produktori, Fuat Uzkinay. Duke filmuar shembjen e Monumentit Rus në Shën Stefan, “Uzkinay” kishte bërë edhe filmin e parë të kinematografisë turke.
  • 29 mars 1981 – mbi njimijë atlet moorën pjesë në vrapimin e parë maratonik në Maratonën e Londrës.
  • 29 mars 2006 – Ndodhi zënja e Diellit në Ballkan, nji pjesë të Evropës, Afrikës dhe Azisë.
  • 29 mars 2010 – 40 persona humbën jetën në sulmet vetëvrasëse në dy stacione të ndryshme të metrosë së kryeqytetit Moskë të Rusisë.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit