31.7 C
Albania
Sun, 20 June, 2021

Si sot 29 Maj!

Ngjarje:

29 maj 1790 – Rhode Island bëhet kolonia e fundit origjinale e Shteteve të Bashkuara që e ratifikon kushtetutën dhe pranohet si shteti i 13-të i SHBA-ve

29 maj 1848 – Wisconsin pranohet si shteti i 30të i SHBA-ve.

29 maj 1867 – Themelohet Perandoria e Austro-Hungarisë nëpërmjet një marrëveshjeje mes Austriakëve dhe Hungarezëve të quajtur Ausgleich (“Kompromisi”).

29 maj 1868 – Vritet Princi Serb Michael Obrenovich III, në Beograd.

29 maj 1919 – Themelohet Republika e Prekmurjes.

29 maj 1968 – Manchester United bëhet ekipi i parë Anglez që e fiton Kupën e Evropës.

29 maj 1999 – Forcat serbe kryen masakër makabre në Rogovë të Hasit.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit