8.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 28 Qershor!

Si sot 28 Qershor!

 • 1709 – Rusët mposhtën kozakët në Betejën e Poltavës.
 • 1776 – Kolonistët amerikanë zmbrapsën një sulm britanik nga deti në Charleston.
 • 1911 – Samuel J. Battle u bë polici i parë afrikano-amerikan në New York City.
 • 1914 – Franz Ferdinandi dhe zonja e tij u vranë nga një nacionalist serb në Sarajevë të Bosnjës.
 • 1919 – U nënshkrua Traktati i Versajës duke i dhënë fund Luftës së Parë Botërore, saktësisht pesë vjet pas fillimit të saj.
 • 1942 – Trupat gjermane ndërmorën një ofensivë për t’i marrë nën kontroll fushat sovjetike të naftës në Kaukaz dhe në qytetin e Stalingradit.
 • 1944 – Luftës së Velegllavës. Ndeshja e parë, më e madhe, e mbrojtësve të kufirit shqiptar me njësitë sulmuese të armikut komunisto‑çetnik serb, filluar me sulmin në pozicionet e Kikës
 • 1945 – Gjenerali amerikan, Douglas McArthur, deklaroi se e kishte shuar rezistencën japoneze në Filipine.
 • 1950 – Forcat koreanoveriore morën nën kontroll Seulin, kryeqytetin e Koresë së Jugut.
 • 1954 – Ushtarët francezë filluan tërheqjen nga provinca Tonkin e Vietnamit.
 • 2001 – U burgossh kryetari i Jugosllavisë Sllobodan Millosheviq, dhe iu dorëzua Gjykatës Ndërkombëtare për krime në Hagë, kryetar i parë i një shteti që i është dorëzuar Gjykatës Ndërkombëtare.
Qëndro me ne
14,000FansLike
10,783FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 17 Tetor!

Si sot 16 Tetor!

Si sot 15 Tetor!

Të tjera

Lini një koment