19.7 C
Albania
Sat, 19 June, 2021

Si sot 28 Nëntor!

Ngjarje:

  • 1443 – Gjergj Kastriot Skënderbeu, e ngriti flamurin kombëtar mbi kalanë e Krujës.
  • 1793 – Në Shkodër, Lezhë dhe në rrethinat e tyre nisi kryengritja kundër ushtrive osmane. Me humbje të mëdha pashai turk mundi të çante rrethimin, por në Lezhë pësoi goditje dhe humbje të reja, që e detyruan te tërhiqet për në Manastir.
  • 1912 – Ismail Qemali ngriti flamurin në Vlorë dhe shpalli pavarësinë e Shqipërisë.
  • 1997 – Paraqitja e parë publike e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.
  • 1998 – përmes referendumit mbarëpopullor u adoptua Kushtetuta e Shqipërisë.

Festa dhe përvjetore:

  • 1912 – pavarësia e Shqipërisë
  • 1821 – pavarësia e Panamasë
  • 1960 – pavarësia e Mauritanisë
  • 1975 – pavarësia e Timorit Lindor

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit