20.7 C
Albania
Tue, 18 May, 2021

Si sot 27 Dhjetor!

Ngjarje:

  • 1831 – Charles Darwin filloi ekspeditën rreth botës dhe e cila zgjati 5 vite.
  • 1919 – Mbërritën në Ankara Mustafa Kemal Pashai dhe Delegacioni Përfaqësues i zgjedhur në Sivas, të cilët u pritën me ceremoni dhe entuziazëm nga banorët e qytetit.
  • 1936 – Ndërroi jetë në Stamboll poeti, mendimtari,politikani dhe autori i himnit kombëtar turk, Mehmet Akif Ersoy.
  • 1939 – Turqia u trondit nga tërmeti në Erzincan. Ndërsa tërmeti me madhësi 7.2 e ktheu Erzincanin dhe rrethinat e tij në një grumbull rrënojash, 32 mijë e 962 njerëz humbën jetën dhe mijëra njerëz u bënë të pastrehë.
  • 1945 – U themelua Banka Botërore
  • 1945 – Korea është ndarë në dy shtete në Korenë Jugore dhe Korenë Veriore.
  • 2007 – Në Rawalpindi, Pakistan nga një atentat u vra udhëheqja e opozitës dhe ish kryetarja e qeverisë Pakistaneze Benazir Bhutto.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,015FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit