12.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 26 Nëntor!

Si sot 26 Nëntor!

Ngjarje:

  • 1842 – U themelua Universiteti i Notra Damit.
  • 1909 – U themelua Sigma Alpha Mu në Qyteti i Kolegjit në New York nga 8 judë të rinjë.
  • 1912 – U ngrit flamuri në Tiranë nga atdhetarët tiranas Sheh Ahmet Pazari, Nikolla Nishku, Myslym Ag Beshiri, Fan Koja, Myslym Myderrizi dhe Spiro Politoqi.
  • 1939 – Shellingu i Mainilas: Armata Sovjetike realizon incidientin i cili merret si shkak i fillimit të luftës me Finlandën katër ditë m vonë.
  • 1942 – U shfaq premiera e filmit Kazablanka në New York City, ShBA.
  • 1942 – LDB: Partizanët Jugosllav mbajn mbledhjen e parë të AVNOJ-it në Bihaç në veriperëndim të Bosnjës dhe ercegovinës.
  • 1944 – LDB: Gjermania fillon sulmet V-1 dhe V-2 në Antwerp, Belgjikë.
  • 2008 – Këshilli i Sigurimit mbështeti shtrirjen e EULEX-it në Kosovë.

Festa dhe përvjetore:

  • 1941 – Pavarësia e Libanit
  • 1912 – Pavarësia e Tiranës

Më në fund, pas 500 vjet sundimi otoman, më 26 nëntor 1912, në sheshin përpara Bibliotekës Kombëtare në Tiranë, u ngrit për herë të parë flamuri i Pavarësisë nga patriotët Abdi Toptani, Muhamer Pazari, Ibrahim Agalliu, Shefqet Ndroqi. 

Në 26 nëntor 1912, në orën 15.00, shpallja e Pavarësisë në Tiranë iu njoftua Ismail Qemalit në Vlorë, dhe firmëtarët ishin 11 vetë. Teksti i telegramit ka qenë si vijon: “Përfaqësuesvet të Shqipniës edhe Sh. Tija Ismail Qemal Beut, Vlonë. Tashti shpallëm independencën n’emën të Shqipniës. Kërkojmë e lutemi të ruhen të drejtat e pamohueshme t’independencës tonë. Nga përfaqësuesit e gjithë popullit të Tiranës: Fuat Bej Toptani, Refik Bej Toptani, Abdullah Gjinali, Xhelal Bej Toptani, Myderis Sulejman , Sheh Ahmet Pazari, Isuf Aqif Banka, Myderis: Hysein, Myslim Beshiri, Selim Petrela, Papa Nikokolla Papajani” (L. Nosi, Dokumenta Historike për t’i shërbye historiës tonë kombëtare, Nr. 2, Elbasan, prill 1924, f. 38).

Qëndro me ne
14,000FansLike
10,544FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 1 Dhjetor!

Si sot 30 Nëntor!

Si sot 29 Nëntor!

Të tjera

Lini një koment