19.7 C
Albania
Sat, 19 June, 2021

Si sot 26 Dhjetor!

Ngjarje:

  • 1898 – Marie dhe Pierre Curie shpallin izolimin e Radiumit
  • 1926 – Turqia adopton Kalendarin gregorian.
  • 1968 – Në kuvendin federativ të RSFJ u aprovuan amendamentet në kushtetutë, me të cilat u zgjerua autonomia e krahinave të Kosovës dhe Vojvodinës duke u dhënë statusin e ngjajshëm me atë të republikave. Krahinat fituan kushtetutën krahinore. Krahina e Kosovës dhe Metohisë e mori emrin Kosovë.
  • 1982 – “Njeriu i Vitit” në revistën amerikane “Time”u shpall për herë të parë një qenie jonjerëzore. Ky titull nderiiu dha një kompjuteri personal “për ndikimin e madh për mirëa keq në jetën e njeriut”.
  • 2004 – Një tërmet me madhësi 9.1 me epiqendër Oqeanin Indian në perëndim të Sumatrës, Indonezi. Tërmeti që preku 13 vende në Azi dhe cunami që pasoi shkaktoi vdekjen e afërsisht 283 mijë njerëzve. 128,000 njerëz humbën jetën vetëm në Indonezi. Tërmeti u regjistrua si më i ashpër i shekullit të kaluar.

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

11,003FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit