10.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 25 Qershor!

Si sot 25 Qershor!

Ngjarje:

 • 1847 – Robërit zezak të liruar nga SHBA-të, themelues të Liberisë, shpallën këtë shtet të Afrikës Republikë të Pavarur.Në të njejten ditë të vitit 1862. Liberinë e njohin edhe SHBA-të.
 • 1950 – Me një forcë ushtarake prej mbi 100.000 trupash, Koreja Veriore sulmon fqinjin e vet jugor, duke e filluar në këtë mënyrë edhe zyrtarisht luftë ndërmjet dy Koreve.
 • 1963 – Lindi ylli britanik i rockut, George Michael.
 • 1975 – Mozambiku shpall pavarësinë nga Portugalia.
 • 1985 – Policia britanike arreston 13 persona për lidhjet e tyre me IRA-n kryengritëse, e cila kishte filluar një fushatë masive të bombardimeve në vend.
 • 1991 – Slovenia dhe Kroacia shpallen pavarsinë.
 • 1993 – Kim Campbell jep betimin si kryeministrja e parë femër e Kanadasë.
 • 1997 – Hulumtuesi francez i gjallesave të nëndetshme dhe oqeanografike, Jacques Cousteau, ndërron jetë në Sydney të Australisë, në moshën 43-vjeçare.
 • 2009 – Përurohet autostrada Rrëshen – Kalimash. Rruga e ” Bashkimit kombëtarë”.
 • 2005 – Mahmoud Ahmadinejas zgjidhet president i Iranit, duke i dhënë kështu një kah më ekstrem Republikës Islamike.

Festa dhe përvjetore:

 • Përkujtohet përvjetori i masakrave në Çamëri. Viktimat ishin kryesisht gra dhe fëmijë. Kjo ishte një nga masakrat më të egra të grekëve ndaj popullsisë autoktone Shqiptare, në luftën e dytë botërore.
Qëndro me ne
14,000FansLike
10,792FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 14 Tetor!

Si sot 13 Tetor!

Si sot 12 Tetor!

Të tjera

Lini një koment