9 C
Albania
Wed, 14 April, 2021

Si sot 25 Dhjetor!

Ngjarje:

  • 1932 – Një tërmet me magnitudë 7,6 ballë goditi rajonin Gansu të Kinës duke shkaktuar vdekjen e rreth 70.000 njerëzve.
  • 1973 – Presidenti 2. i Republikës së Turqisë, Ismet Inonu, shoku më i ngushtë i armëve të Mustafa Kemal Ataturkut dhe pasues i tij në krye të Partisë Popullore Republikane (CHP) për 35 vite radhazi, ndërroi jetë në Ankara, në moshën 89-vjeçare.
  • 1979 – Trupat sovjetike hyrën në Afganistan, kjo ishte ndërhyrja e parë ushtarake e Bashkimit Sovjetik jasht Paktit të Varshavës, në mënyrë që të mbështesë qeverinë e Babrak Karmalit. Në luftën, nga e cila dalinë pas 10 viteve,në të cilën Bashkimi Sovjetik ka humbur 27.000 ushtarë.
  • 1989 – Rrëzuar nga pushteti me revoltë popullore në Rumani, Presidenti Nikolae Çaushesku dhe bashkëshortja e tij Elena u ekzekutuan me pushkatim në qytetin Targovishte.

Festa dhe përvjetore:

  • Krishtlindja – Festë fetare e krishterë.
  • (Ri)lindja e Sol Invictus. Festa dimërore kushtuar perëndisë së diellit në Perandorinë Romake që nga viti 274.
  • Dita e Quaid-e-Azamit – Pakistan.
  • Dita e Kushtetutës – Taivani nis të qeveriset nga Republika e Kinës.
  • Dita e festës së Anastasisë së Sirmiumit.
Artikulli i mëparshëmJu a lexoni libra?
Artikulli tjetërA jam i/e prekur nga Anemia?

Artikuj të ngjashëm

Lini një përgjigje

Qëndro i lidhur

10,984FansaPëlqeje
10,700NdjekësitNdiq
- Advertisement -

Artikujt e fundit