12.5 C
Tiranë
HomeArgetimSi SotSi sot 24 Nëntor!

Si sot 24 Nëntor!

Ngjarje:

 • 1642 – detari holandez Abel Tasman zbuloi ishullin në jug të Australisë dhe e quajti toka e Van Dimenit, e cila për nderë të tij u quajt Tasmania.
 • 1859 – Çarls Darvini botoi librin Origjina e Specieve.
 • 1922 – Shkrimtari dhe pjestari i IRA-s, Robert Erskine Childers, u ekzekutua nga Shteti i Lirë Irlandez për mbajtje të pistoletës pa leje.
 • 1947 – Robert Schuman zgjedhet premier i Francës.
 • 1963 – Lee Harvey Oswald u vra nga Jack Ruby në bodrumin e departamentit policor në Dallas në transmetim të drejtë për drejtë televiziv.
 • 1966 – Aeroplan bullgar me 82 udhtarë u rrëzua në Bratisllavë, Sllovaki.
 • 1966 – New York City përjeton ditën më me shumë smog në historinë e vetë.
 • 1976 – Tërmet prej 7,3 në Rusi dhe Iran mori 5.000 viktima.
 • 1993 – Në Liverpool, 11 vjeçarët Robert Thompson dhe Jon Venables u dënuan për vrasje të 2 vjeçares James Bulger.
 • 2003 – Filloi veprimin projekti Wikisource.
 • 2006 – Dhunuesi izraelit Benny Sela arratiset nga mbikçyrja policore gjatë kohës së transferimit të tijë për në paraburgim.
Qëndro me ne
14,000FansLike
10,544FollowersFollow
Më të lexuarat

Si sot 1 Dhjetor!

Si sot 30 Nëntor!

Si sot 29 Nëntor!

Të tjera

Lini një koment